Hodowla Rudivo

Hodowla Airedale Terrierów – praktyczne informacje dla pasjonatów i właścicieli.

York terrier – historia rasy

York terrier – historia rasy

Na początku XIX wieku w Anglii Yorkshire Terrier – znany również jako „Yorkie” – był małym i nieustraszonym psem, który był wykorzystywany na wojnie. Pies został uratowany z okopu w Nowej Gwinei i adoptowany przez amerykańskiego żołnierza Billa Wynne’a, który nosił go w swoim plecaku. Smoky jest uważany za jedyną przyczynę odrodzenia się rasy. Pamiętnik o wspólnych przygodach Smoky’ego i Wynne’a nosi tytuł „Yorkie Doodle Dandy”.

Yorkshire Terrier – historia rasy zaczyna się, gdy angielski Kennel Club uznał psa za oficjalną rasę. Rasa ta stopniowo przechodziła od statusu psa pracującego do statusu psa do towarzystwa. W 1886 roku AKC uznała Yorkshire terriera za rasę, dzięki czemu stały się one bardziej popularne. Ich przodkowie byli różnie nazywani na przestrzeni dziejów. Obecnie większość autorów pisze o nieznanych lub wymarłych rasach Yorkshire terierów.

Dzisiejszy Yorkshire terrier bardzo się zmienił w porównaniu ze swoim pierwotnym przeznaczeniem w połowie XIX wieku. Psy te są mniejsze niż wiele innych ras i nie są już wykorzystywane do szczucia lub polowania. Ich głównym celem jest zapewnienie ludziom towarzystwa psa na kolanach, ale zachowały pewne cechy z czasów pracy. Są energiczne, zadziorne i inteligentne. Chociaż rasa ta ewoluowała w kierunku psa do kolan, Yorkshire terrier nadal zachowuje cechy, które sprawiły, że w początkowym okresie swojego istnienia był doskonałym psem do wielu zadań.

W początkach istnienia Yorkshire teriera wykorzystywano je do polowania na szczury. Ze względu na swoją nieustępliwość i determinację psy te były wykorzystywane do polowań w kopalniach, lasach i kopalniach. Były również dobrymi myśliwymi, z łatwością łapiącymi drobną zwierzynę. W tych miejscach wykorzystywano je jednak do różnych celów. Pomimo swojej nieustraszoności Yorkshire terrier był doskonałym towarzyszem dla ludzi lubiących polować, a także towarzyszem dla tych, którzy chcą polować.

Zobacz też:  Jak założyć hodowle Airedale terrierów

W przeszłości Yorkshire terrier był wykorzystywany do okrutnych, krwawych sportów. Podobnie jak Pitbulle, Yorki były zmuszane do rywalizacji w „szczurzej zabawie”, krwawym sporcie, który polega na umieszczeniu psa w zamkniętym dole z grupą szczurów. Widzowie obstawiali, jak długo Yorkie będzie potrzebował, aby zabić wszystkie szczury. Często Yorki gonił szczury, przykuwał je do ziemi i potrząsał nimi na śmierć.

Yorkshire terrier to niewielka rasa psów. Yorkshire terrier ma od 8 do 9 cali wysokości w ramionach i waży od 5 do 7 funtów. Yorkshire terrier jest dobrym towarzyszem, ale ma też pewne negatywne cechy. Należy do nich terytorializm i przekonanie, że jest większy niż w rzeczywistości. Ponadto ten mały pies jest bardzo terytorialny, więc może walczyć z większymi psami i obcymi.

Historia rasy York Terrier może być dość ciekawa. Jak większość psów w rozmiarze zabawki, Yorkie nie może ważyć więcej niż trzy kilogramy. Istnieją cztery dopuszczalne umaszczenia, w tym czarne, brązowe i opalone. Cienka sierść Yorków wymaga codziennego szczotkowania i często uważana jest za hipoalergiczną. Sierść Yorkshire Terriera składa się z włosów, a nie z sierści. Jest to ważny czynnik przy wyborze psa Yorkie.

Ciekawe: