Hodowla Rudivo

Hodowla Airedale Terrierów – praktyczne informacje dla pasjonatów i właścicieli.

Airedale terrier czarny – historia rasy

Airedale terrier czarny – historia rasy

Czarny Airedale Terrier jest stosunkowo nowym przedstawicielem rasy. W tym artykule omówiono historię rasy, kolor oczu i cykl linienia tego popularnego psa. Zanim zdecydujesz się na adopcję jednego z nich, dowiedz się jak najwięcej o tej rasie. Dowiesz się także o kolorze oczu, cyklu linienia i sierści tej rasy. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o tym wspaniałym psie.

Zapraszamy do lektury artykułu, który jest efektem naszej współpracy z pudel.com.pl

Airedale Terrier – historia rasy

Historia rasy Airedale Terrier sięga początku lat osiemdziesiątych XIX wieku, kiedy to Bruce, amerykański import, wygrał klasę terierów na wystawie psów w Nowym Jorku. Rasa została oficjalnie uznana przez American Kennel Club w 1888 roku i stała się popularna nie tylko w Stanach Zjednoczonych, ale także w wielu innych rozwiniętych krajach. Dziś Airedale Terriery są nadal popularnymi psami do towarzystwa, a w Stanach Zjednoczonych żyje ich ponad 500 000.

W czasie I wojny światowej Airedale Terriery były szeroko wykorzystywane jako posłańcy i wartownicy. Psy te były często wykorzystywane do przenoszenia wiadomości do oddziałów ukrytych za liniami wroga. Czerwony Krzyż szkolił nawet te psy, aby pomagały w poszukiwaniu rannych żołnierzy. Pewien pies o imieniu Jack został wysłany na linię frontu podczas I wojny światowej, gdzie przebiegł przez pół mili pod ostrzałem wroga, aby dotrzeć do kwatery głównej swojego oddziału. Dotarł do bazy ze złamaną szczęką i mocno roztrzaskaną nogą, ale dostarczył wiadomość.

Umaszczenie Airedale Terriera

Czarny Airedale Terrier ma ciekawą historię i jest uważany za króla wśród ras terierów. Samiec tej rasy ma około 23 cm wzrostu, podczas gdy samice mogą być nieco mniejsze. Czarny pies jest niezwykle wytrzymałą rasą, a jego sierść jest twarda i żylasta, z krótkim, miękkim podszerstkiem. Wzorzec rasy wymienia te i inne cechy. Niezależnie od tego, czy chcesz mieć stoickiego psa do pracy, czy do zabawy, Airedale jest doskonałym wyborem.

Czarny Airedale Terrier jest stoickim, poważnym psem o małych, ciemnych oczach. Uszy są trójkątne i opadają w kierunku policzków. Nos jest duży i mięsisty. Ogon jest średniej długości i nie jest zakręcony na grzbiecie. Czarne umaszczenie odzwierciedla szlachetną przeszłość tej rasy. Czarna sierść była wykorzystywana do ochrony, a w początkach istnienia rasy pies ten był przede wszystkim psem myśliwskim.

Zobacz też:  Choroby zębów airedale terrier

Kolor oczu Airedale Terriera

Czarny Airedale Terrier jest popularną rasą psów. Rasa ta była początkowo wypróbowywana do polowania na wydry w rzekach. Później zaczęto ją wykorzystywać do polowań na szczury na lądzie. Historia tej rasy sięga 1853 roku. Obecnie rasa ta jest hodowana do wielu różnych celów, w tym do polowań, pracy i wystaw. Sierść psa jest krótka i gęsta, z dwoma różnymi rodzajami włosa. Sierść zewnętrzna jest sztywna i żylasta, natomiast podszerstek jest bardziej miękki.

Podczas pierwszej wojny światowej Airedale zyskał reputację psa wszechstronnego. Wykorzystywano go do różnych prac, w tym do stróżowania, posyłania wiadomości i noszenia zapasów. Oprócz tych zadań był wykorzystywany jako pies zaprzęgowy, przeciągał ciała przez okopy, a nawet uratował jeden z brytyjskich batalionów. Oprócz historii związanej z pracą, Airedale Terrier był także ulubionym pupilem amerykańskich prezydentów i polityków.

Cykl linienia Airedale Terriera

Cykl linienia u czarnego Airedale Terriera jest stosunkowo umiarkowany. Ze względu na gęstą, kręconą sierść, rasa ta jest podatna na matowienie i choroby skóry. Nadmierna sierść jest oznaką, że pies cierpi na schorzenia wymagające leczenia. Jeśli zauważysz, że Twój pies nadmiernie się linieje, zabierz go do weterynarza, aby wykluczyć chorobę podstawową.

Airedale Terrier jest psem wytrzymałym, który potrzebuje codziennego ruchu. Rasa ta uwielbia zabawy z piłką, pływanie, odzyskiwanie przedmiotów, a nawet bieganie przy rowerze. Bez odpowiedniej ilości ruchu pies ten staje się niespokojny i może sprawiać kłopoty. W ciągu pierwszych dwóch lat życia psy tej rasy mogą być bardzo uciążliwe, ale kiedy już się zadomowią i nabiorą wprawy, ich cykl linienia znacznie się zmniejszy.

Cykl linienia u Airedale Terriera jest dość stały w ciągu całego roku. Rozpoczyna się on w okresie Proestrus, kiedy to samica zaczyna przyciągać samce i staje się gotowa do krycia. Jednak po zakończeniu cyklu linienia samica nie dopuszcza już do krycia. W takim przypadku szczenię będzie wymagało regularnego szczotkowania i kąpieli.

 

Ciekawe: