Hodowla Rudivo

Hodowla Airedale Terrierów – praktyczne informacje dla pasjonatów i właścicieli.

Czy Airedale terrier poluje?

Czy Airedale terrier poluje?

Istnieje błędne przekonanie, że Airedale to straszne, agresywne stworzenia. Chociaż nie są tak szybkie i zwinne jak inne rasy, Airedale są w stanie wytropić i zabić wiele gatunków zwierzyny. Na poniższym filmie widać młodego Airedale o imieniu Mike, który tropi szopa pracza. Obejrzyj poniższy film, aby przekonać się, co sprawia, że Airedale jest tak dobrym psem myśliwskim.

Jedną z najlepszych cech Airedale’a jest to, że jest on niezwykle podatny na szkolenie i chętnie zadowala swojego właściciela. Po wyszkoleniu uwielbiają polować i wykonają każde zadanie, w tym również aportowanie. Należy jednak pamiętać, że Airedale łatwo się nudzą i źle reagują na powtarzające się ćwiczenia szkoleniowe. Lepiej jest rozpocząć szkolenie Airedale w młodym wieku, ponieważ trudno jest wyrwać upartego psa ze złych nawyków.

Airedale mają gęstą i wełnistą sierść, która pozwala im wypływać z wody bez zamoczenia. Są biegłe w tropieniu zdobyczy, co oznacza, że powinny być w stanie dopłynąć z powrotem do wody na Twój rozkaz. Bez względu na to, czy Airedale wyławiają ptaka ze stawu, jeziora czy rzeki, zazwyczaj dobrze czują się w wodzie, ale niektóre rasy nie czują się w niej komfortowo.

Poza polowaniem Airedale mają wiele innych zastosowań. Mogą być używane jako psy policyjne lub posłańcy. Były nawet używane przez armię brytyjską podczas I wojny światowej. Airedale były intensywnie szkolone do tego programu przez pułkownika Edwina Hautenville Richardsona. Podczas I wojny światowej Airedale były również wykorzystywane jako posłańcy i pomagały w układaniu drutu na niebezpiecznych terenach. Po wojnie Airedale były wykorzystywane do egzekwowania prawa i do celów bezpieczeństwa.

Wśród wielu zadań, jakie wykonuje, Airedale jest znany jako inteligentny i zdolny do adaptacji pies myśliwski. Ma doskonałe zdolności stróżowania i może być nauczony zabijania i odzyskiwania zwierzyny. Wcześniej rasa ta była szeroko wykorzystywana w Afryce, gdzie była preferowana przez myśliwych polujących na grubą zwierzynę. Choć jest to pies cichy, jego spokój pomagał kłusownikom omijać prawo. Obecnie Airedale są wykorzystywane do pracy w policji i ochronie w wielu krajach.

Zobacz też:  Jaką zabawkę wybrać dla Airedale terriera?

Airedale Terrier Club of America powstał w 1985 roku. Jest klubem macierzystym rasy i jest stowarzyszony z American Kennel Club. Klub zachęca właścicieli do wystawiania swoich psów. Psy mogą brać udział w różnych testach myśliwskich. Airedale Club of America (ATC) posiada program Hunt Test, który jest doskonałym sposobem na udowodnienie zdolności psa do polowania.

Airedale Terrier Club of America rozpoczął organizowanie testów myśliwskich w połowie lat 80-tych i od tego czasu stale się doskonali. Obecnie rasa ta jest uznawana za pełnoprawnego psa myśliwskiego, a myśliwi mogą robić karierę w tej dziedzinie. Uzyskały one nawet uprawnienia do nadawania tytułów AKC Hunting Test! To wspaniały czas na szkolenie swojego Airedale Terriera! Będziesz cieszyć się każdą minutą.

Ciekawe: