Hodowla Rudivo

Hodowla Airedale Terrierów – praktyczne informacje dla pasjonatów i właścicieli.

Pit bull terrier – historia rasy

Pit bull terrier – historia rasy

Warto dowiedzieć się więcej o historii rasy Pit bull terrier. Rasa ta stała się popularna w afroamerykańskich społecznościach miejskich i była kojarzona z przestępczością, biedą i „miejskimi bandytami”. Jednak, jak pokazuje historia rasy, stała się ona również popularnym zwierzęciem rodzinnym. Przyjrzyjmy się trochę jej historii. Pod koniec XIX wieku rasa ta była wykorzystywana głównie jako pies pracujący, ale od tego czasu stała się ukochanym członkiem wielu gospodarstw domowych.

Pit bull teriery stały się popularne w afroamerykańskich społecznościach miejskich

Zanim pit bull terriery stały się popularne w afroamerykańskich społecznościach miejskich, były niesławnymi psami do walk psów i przedmiotem wielu negatywnych opinii. Nagłaśnianie przez media tego typu działań zwiększyło świadomość społeczną w zakresie okrucieństwa wobec zwierząt i stygmatyzacji rasy. Jednak psy te służyły pożytecznym celom w dzielnicach o niekorzystnej sytuacji ekonomicznej, gdzie służby socjalne i organy ścigania były nieskuteczne. Spowodowało to rozpowszechnienie negatywnego postrzegania pitbuli jako psów „niebezpiecznych”.

Kojarzono je z biedą, „miejskimi bandytami” i przestępczością.

Przez lata pitbul był kojarzony z przestępczością, miejskimi bandytami i biedą. Jednak wraz ze wzrostem popularności walk psów, pitbulle zaczęto postrzegać jako atut dzielnic znajdujących się w trudnej sytuacji ekonomicznej. Psy te odegrały ważną rolę w ochronie tych społeczności przed przestępczością, ale ich reputacja jako „psów do walk” została nadszarpnięta przez doniesienia medialne i retorykę polityczną. W latach 80. i 90. pitbulle były kojarzone z przestępczością, miejskimi bandytami i biedą. W rezultacie biała społeczność z wyższej klasy społecznej uznała pitbulle za odzwierciedlenie napiętnowanej czarnej społeczności.

Zostały wyhodowane jako psy pracujące

Po II wojnie światowej wiele pitbulli stało się zwykłymi psami, którym poświęcano tyle samo uwagi, co innym psom. Zapewne zdarzały się wśród nich walki podziemne, ale zdecydowana większość amerykańskich Pit Bull Terrierów była wykorzystywana do stróżowania, pasterstwa i polowań. Chociaż rasa ta nie jest uznawana za rasę przez Amerykański Związek Kynologiczny, uważa się ją za psa, który przez wiele stuleci służył jako pies pracujący.

Były popularnym psem rodzinnym

Pit Bull teriery były niegdyś popularnymi psami rodzinnymi, a ich linia krwi sięga początku XIX wieku. Pierwotnie zostały wyhodowane z buldogów staroangielskich i były popularnym elementem krwawego sportu, jakim było wabienie byków. Krwawe sporty zostały zakazane w 1835 r., ale w międzyczasie pitbulle były wykorzystywane do polowań na półdzikie zwierzęta, walk psów i jako psy do towarzystwa dla rodziny.

Zobacz też:  Mieszaniec owczarka z Airedale terrier

Były psami bojowymi

Nie jest tajemnicą, że pit bull teriery były hodowane do walki i że na tej historii zbudowano reputację psa. Ruch humanitarny był zdeterminowany, aby wyeliminować nielegalne walki psów, a media odegrały dużą rolę w uczynieniu z psa bojowego ikony. Choć plotki opierały się raczej na spekulacjach niż na faktach historycznych, szum medialny wokół pitbulli odstraszył wielu potencjalnych nabywców. Szum medialny wytworzył również czynnik strachu – więcej osób chciało mieć pitbula, mimo że był to pies bojowy.

Zostały wyszkolone i zrehabilitowane

Kiedyś pit bull teriery były uważane za psy nie do odratowania i często poddawano je eutanazji. Jednak „organizacje ratunkowe”, takie jak Best Friends Animal Society i Bad Rap Rescue, postanowiły zaryzykować i czterdzieści jeden z pięćdziesięciu zwierząt trafiło do rodziny zastępczej, jak podaje strona internetowa organizacji. Psy te są teraz dobrze wychowanymi i kochającymi członkami społeczeństwa.

Są psami pracującymi

American Pit Bull Terrier jest bardzo inteligentnym psem pracującym. Ich inteligencja i wysoki poziom energii sprawiają, że świetnie nadają się do różnych zadań. Sprawdzają się jako psy policyjne, poszukiwawcze, ratownicze, do wykrywania bomb, patroli granicznych oraz jako psy służbowe i terapeutyczne. Oto kilka powodów, dla których warto rozważyć wybór Pit Bulla do pracy. To dobry wybór także dla rodzin.

Są psami rodzinnymi

Pit Bull Terrier jest wspaniałym psem rodzinnym. Rasa ta jest znana z tego, że chętnie wchodzi w interakcje z ludźmi. Jej agresywną naturę można najlepiej kontrolować, jeśli jest wcześnie socjalizowana i odpowiednio szkolona. Mimo, że Pit Bull Terrier jest silną rasą, to przy wczesnej socjalizacji może być dobrze wychowany. Przy odpowiednim szkoleniu Pit Bull Terrier jest wspaniałym dodatkiem do każdej rodziny.

Są psami bojowymi

Mimo że pitbulle mają reputację psów okrutnych i zaprawionych w walce, od wieków są wykorzystywane jako zwierzęta domowe i psy pracujące. W Stanach Zjednoczonych rasa ta jest popularnym zwierzęciem domowym, a nadmierne rozmnażanie stało się powodem do niepokoju. Niektóre gminy zakazują nawet posiadania pitbuli, ale takie zakazy są sprzeczne z konstytucją. Wiele ofiar ataków pitbulli ginie lub zostaje ciężko rannych. W czerwcu James Soto został zabity przez pitbula swojego sąsiada, a jego wygląd zmienił się nie do poznania przez okrutnego psa.

 

Ciekawe: