Hodowla Rudivo

Hodowla Airedale Terrierów – praktyczne informacje dla pasjonatów i właścicieli.

Airedale terrier suka czy pies – co wybrać?

Airedale terrier suka czy pies – co wybrać?

Rozważając zakup Airedale terriera, należy wziąć pod uwagę problemy zdrowotne tej rasy. Do najczęstszych dolegliwości należy osłabiony układ odpornościowy. Co więcej, Airedale są podatne na problemy ze stawami, zaburzenia metabolizmu i zaburzenia trawienia. Otyłość może również prowadzić do bólów stawów, pleców i chorób serca. Aby zapobiec tym problemom, należy zapewnić psu dużo ruchu.

Oprócz zdolności przystosowywania się do różnych sytuacji życiowych, Airedale potrzebują regularnego ruchu. Choć doskonale radzą sobie w mieszkaniach, nadal potrzebują codziennego ruchu. Pierwotnie hodowane do polowania na małe zwierzęta, Airedale mają skłonności do kopania, więc mogą próbować drążyć tunele pod ogrodzeniem. Jeśli jednak zapewnisz im odpowiednią ilość ruchu, psy te są szczęśliwe i zdrowe.

Sierść Airedale teriera jest krótka i kręcona, z brązowymi oznaczeniami i ciemną tęczówką. Samce Airedale terriera są zwykle nieco większe niż samice. Samica Airedale terriera ma zazwyczaj około 22 do 23 cali wysokości, ma gęstą, krótką, podwójną sierść. Airedale terrier ma wąsy, które nadają mu charakterystyczny wygląd.

Temperament tej rasy jest bardzo wszechstronny, dzięki czemu potrafi ona dostosować się do niemal każdej sytuacji życiowej. Chociaż Airedale teriery wymagają codziennej uwagi i ruchu, wykazują wyjątkowe przywiązanie do swoich właścicieli. Pomimo tych cech, należy pamiętać, że są to psy o dużej energii i najlepiej nadają się dla pewnych siebie rodziców. Samica Airedale terriera może dożyć 15 lat, a samiec – ponad 16 lat.

Airedale terrier, oprócz swojej powściągliwej natury, jest również niezwykle elastyczny i często nadaje się do życia w mieszkaniu. Mimo że wymagają dużej ilości ruchu, nie lubią mieszkać same. Podobnie nie lubią towarzystwa innych psów, dlatego należy zapewnić im możliwość przebywania na świeżym powietrzu pod nadzorem lub w parku dla psów. Ponadto szczekają i wymagają socjalizacji w młodym wieku.

Zobacz też:  Pit bull terrirer wychowanie

Airedale można bardzo łatwo wytresować, ale należy być przygotowanym na poświęcenie znacznej ilości czasu na ich szkolenie. Nie są odpowiednie dla dzieci poniżej 10 roku życia i zniszczą Twoje buty i trawnik, jeśli nie zapewnisz im wystarczającej ilości ruchu. Jeśli jednak jesteś przygotowany na poświęcenie czasu i wysiłku, będziesz mógł cieszyć się posiadaniem najbardziej inteligentnego, charakterystycznego i lojalnego towarzysza.

Sierść tej rasy jest klasyczną sierścią teriera. Gęsta sierść zewnętrzna jest szorstka, ale zawiera miękki podszerstek. Pozbycie się martwego włosa z sierści pozwoli zachować wyraziste kolory. Zaleca się jednak ręczne rozczesywanie, aby zachować jak najbardziej naturalny wygląd sierści. Oprócz pięknego futra, Airedale teriery mają umiarkowanie słodką osobowość.

Airedale terrier nie zrzuca sierści w sposób ciągły. Zalecane jest jednak dokładne szczotkowanie po zimie. Aby uniknąć gęstej sierści, należy sprawdzać, czy nie ma pcheł i kleszczy. Nadają się zarówno na podmiejskie podwórko, jak i na dużą posesję. Jeśli masz wystarczająco dużo miejsca, Airedale może równie dobrze czuć się w Twoim mieszkaniu, jak i na dużym podwórku. Aby zapewnić mu radość, powinieneś zainwestować w zabawki lub kojec.

Ciekawe: